Naše historie

Chovu argentinských dog se věnuji od roku 2005, kdy jsem si ze slovenské chovatelské stanice přivezla svého prvního psa Alberto Aldo de los Escorpiones Blancos. Alberto se stal mým parťákem na mnoho následujících let, kdy jsme spolu  strávili nekonečné hodiny tréninkem, tisíce kilometrů na cestách, zažili jsme úspěchy i neúspěchy a sloužili spolu u policie.      S Albertem jsem úspěšně složila zkoušky ZM, ZVV1, BH a následně u policie 2x zkoušku hlídkového psa H1 - tím se Alberto stal úplně první argentinskou dogou u policie a já jsem na to byla samozřejmě náležitě hrdá. A dodnes jsem. 

V roce 2008 naší domácnost doplnil další import ze Slovenska, nádherný pes s výjimečným rodokmenem a úžasnou povahou Zupay del Cavdillo. Pořád dobrá nálada, srdce přes celý hrudník a ramena přes celá záda - nic víc si nemůžete přát. I on padl do rukou policie a úspěšným absolvováním náročných policejních zkoušek rozšířil počet služebních argentinských dog - na celkové skóre 2.Tolik k mým začátkům, kdy mě zajímal především výcvik, zkoušky, služební upotřebení psů (ne že by to dnes bylo o moc jiné)... Jenže pak si říkáte - co dál? Kde příště seženu povahově takhle dobré zvíře? Logicky tedy následovala myšlenka vlastního odchovu a naší smečku rozšířila fenka Ayllu Cono Sur del Pachnos, Zupayova dcera. Jednoduše dokonalá - vyrovnaná, tvrdá, všestranná. A takový byl i náš první vrh, jehož otcem se stal kdo jiný, než Alberto. 

Pro další chov jsem po dlouhém hledání, zvažování a vyjednávání importovala z Itálie nádhernou fenu starého typu Queen dei Diavoli della Mandragula, která je velmi typickou představitelkou plemene - sebevědomá fena s dokonalou hlavou a hrubou kostrou, výborná matka, nekonfliktní člen smečky, tolerantní k malým a slabším. 

Po Queen jsem odchovala náš druhý vrh, jehož otcem byl slovenský pes Durango de los Escorpiones Blancos. 

A nyní představuji náš poslední vrh, narozený 22.7.2018, po Queen a srbském psovi Constantino Legado de Artemis. Volba byla jasná - typický pes s krásnou hlavou a výbornou povahou. To cestování stálo za to! Toto je poslední vrh po Queen, která odchází do zaslouženého důchodu a bude si už jen užívat procházek, výcviku (že starého psa novým kouskům nenaučíš je blbost - Queen se nadšeně učí každný nový kousek a raduje se jako štěně) a válení na gauči.

Jak jste si asi všimli, chovu se nevěnuji nijak intenzivně. Rozhodně nepatřím k CHS, které chrlí mnoho vrhů ročně. Nemám povahu ani kapacitu na to, abych měla x "no name" psů, všichni moji psi se mnou žijí, cvičí a také dožívají. A když už odchovám, maximálně se snažím o kvalitu - pečlivě vybírám rodiče, zvažuji rodokmeny, ověřuji povahové vlastnosti... A věřím, že to dělám dobře.

                                                                                                                                            Karolina Šmídová