Jak se slouží s"argentinou" aneb Přebor služebních psů Městské policie Praha

 

Ve dnech 16.-17.5.2011 se v Praze uskutečnil 19. Přebor služebních psů Městské policie hlavního města Prahy. Toto klání má dlouholetou tradici a je vnitřním závodem služebních psů hlídkové služby Městské policie Praha.Vedoucím závodu byl zástupce velitele útvaru psovodů pan Jiří Kozák, rozhodčím pan Josef Žalud, který je toho času pověřen vedením útvaru. Místem konání letošního ročníku bylo kynologické cvičiště v Hostivaři a jeho okolí, pro noční práce a revíry v objektu byly vybrány lokality v Klánovicích a Újezdě nad Lesy.

Celkem nastoupilo k přeboru 9 psů se svými psovody, z toho 6 německých ovčáků, 2 belgičtí ovčáci a jedna argentinská doga, jako jediná zastupující pro službu prozatím netradiční plemena.

Pondělní disciplíny byly odstartovány poslušností, která zahrnuje například vysílání psa za pochodu do vzdálenosti 30 kroků, prolézání tunelu nebo zdolávání žebříku. I když se jedná o méně významnou a v mnohých případech také podstatně méně populární součást závodu, dočkali jsme se i zde velice pěkných výkonů, na které bylo radost pohledět.

Argentinská doga, pes Alberto Aldo de los Escorpiones Blancos, zařadila k pobavení všech psovodů opět svou oblíbenou kulturní vložku. V minulém ročníku Alberto zdolal kladinu se žebříky za 2 minuty a 57 vteřin, čímž si vysloužil neutuchající potlesk publika a nevěřící pohledy rozhodčího, proto byl tento cvik v jeho podání letos velmi pozorně sledován. Tím, že srazil svůj čas na 1 minutu a 32 vteřin si překvapivě vysloužil pochvalu, jak se zlepšil – naopak bylo přihlížejícími konstatováno, jak dobře a precizně cvik provedl, že nevynechal jedinou příčku. Asi není nutné dodávat, že v tréninku Alberto zdolává žebřík naprosto normálním tempem.

Po poslušnosti byla zahájena druhá část závodu – obrany. Průzkum terénu, na který navazuje označení pachatele, jeho zajištění, prohlídka a doprovod, se uskutečnil v lese vedle cvičiště. S výjimkou jediného psa všichni pachatele označili, problémy některým psovodů způsobila spíše prohlídka, při které v některých případech došlo k bodovým ztrátám za neodhalení zbraně, v jiných za napadení psem při provádění. Průzkum objektu v újezdské klubovně skautů už byl úspěšný ve sto procentech, přestože se jednalo o členitou a nepřehlednou stavbu s více vstupy. Zde byl stanoven pro vypracování limit 10 minut, ale všichni zúčastnění se do něj bez větších potíží vešli. Alberto provedl oba průzkumy velmi přesvědčivě, k chybě došlo pouze ze strany psovoda v podobě neodhalení zbraně při prohlídce, takže stále držel se svými ovčáckými kolegy krok.

Po této části byly práce přerušeny až do setmění a došlo k průběžnému vyhodnocování dosud získaných bodů. Odpolední výsledková listina dávala tušit, že se bude jednat o velmi vyrovnaný závod, a to nejen v souboji o první místa, ale i v zadních řadách. Nikdo výrazně nezaostával, nul bylo vidět minimálně.

S příchodem tmy odstartovaly avizace za pohybu v noci, tedy prověření schopnosti psa upozornit na skrytého pachatele, ke kterým se vyjíždělo vždy po dvou na jednu z cest v klánovickém lese. Šlo zde o 20 bodů a každé zaváhaní psovoda mohlo tedy velmi ohrozit jeho pozici. V některých případech došlo k bodovým srážkám za nepřesvědčivý výkon, jinde k anulaci cviku z důvodu neodhalení pachatele. Posledním cvikem prvního dne závodu bylo hladké zadržení v noci, při kterém pachatel odhazuje psovi do cesty předmět (v tomto případě kufr), čímž mu ztěžuje zákrok.

Protože bodovací karty nebyly psovodům po těchto posledních disciplínách vráceny, po skončení prvního dne se pouze spekulovalo, jaké je průběžné pořadí, kdo si jak stojí, který pes zaostává a kdo se naopak dostává do čela.  My s Albertem jsme tušili, že jsme na tom prozatím stále ještě celkem obstojně, a tak jsme šli v klidu spát.

V úterý dopoledne se přistoupilo k disciplínám, které díky vysokému bodovému ohodnocení o všem rozhodovaly. Jednalo se o likvidaci výtržnosti dvou osob v náhubku, přepad psovoda, zákrok v místnosti a kontrolní výkon.

Likvidace výtržnosti na ulici přišla na řadu první a jejím cílem bylo zejména prověřit schopnost psa blokovat útočníka a nepřipustit jeho kontakt se psovodem. A zde, k velkému překvapení všech, zažil právě Alberto svých pár minut slávy, když jako jediný získal maximální možné bodové ohodnocení a byl rozhodčím označen za jediného psa, který skutečně po celou dobu útoku aktivně bojoval, nezůstal ani chvíli „na zemi“ a efektivně zabránil ohrožení psovoda.

A stejně tak zazářil maximálním počtem bodů v následujícím cviku, kterým byla obrana psovoda – praktické nečekané napadení figurantem z úkrytu, tedy takzvaný přepad. Zde však již ne jako jediný, při plnění tohoto úkolu byly vidět velice razantní a rychlé zákroky u většiny služebních psů.

Zákrok v místnosti nás přemístil do klubovny kynologického cvičiště Hostivař, kde se na věrohodném simulování hospody podíleli místní členové ZKO. Už rachot a výkřiky ozývající se z klubovny všechny psy přivedly do varu ještě před samotným vstupem do klubovny. Zákroky byly opět ve většině případů velmi přesvědčivé a ani Alberto zde neutrpěl větší bodové ztráty.

A pak už následovala jen královská disciplína – kontrolní výkon. Zaváhání jsme se dočkali pouze v podání jednoho německého ovčáka, jinak bylo skutečně na co koukat. Albertův výkon byl solidní, přestože dle přihlížejících figurant svým pohybem těsně před zákusem znemožnil prvotní zákrok, což mělo za následek bodovou ztrátu.

 

Alberto Aldo de los Escorpiones Blancos se umístil na 7. místě z devíti zúčastněných služebních psů - na první pohled to asi nevypadá jako nějaký závratný úspěch, ale musím říci, že jsem na tento výsledek velmi hrdá. Alberto po celou dobu držel krok, nedopustil se žádné zásadní chyby a v některých disciplínách vyloženě exceloval. Když navíc přihlédnu k tomu, že v řadách těch, kteří nastoupili, byl například čerstvý mistr ČR TARTu, účastníci mistrovství ČR německých ovčáků, mnohonásobní účastníci a vítězové různých závodů služebních psů a držitelé dalších ocenění v těchto i jiných kategoriích, a že já s Albertem jsme byli nejméně zkušenou dvojicí, považuji naše umístění bez větších bodových ztrát za velký úspěch. Ještě dodám, že na 6. v pořadí nám scházelo 11 bodů a jedná se o německého ovčáka se zkouškami ZVV1, ZVV2, IPO 1, IPO 2, IPO 3.

Pokud se za letošním ročníkem Přeboru služebních psů ohlédnu, dojdu ke dvěma závěrům. Mojí argentinu poslušnost jednoznačně nebaví a je ochotná si ze mě kdykoliv dělat dobrý den, pokud o nic nejde. Ale pokud se jedná o moje bezpečí, stává se z mého psa ten nejlepší parťák, jakého si můžu přát.

Alberto Aldo de los Escorpiones Blancos je šestiletý pes, který pochází z bratislavské chovatelské stanice Los Escorpiones Blancos chovatelky Mgr. Evy Pastuchové. Zde také složil zkoušky ZM (40/45/43) a SVV1 (96/93/95). V současné době je druhým rokem veden ve stavu služebních psů Městské policie hl. m. Prahy jako člen hlídkové služby. Závěry o tom, jak dobrým parťákem Alberto je, neplynou pouze z výsledku jednoho závodu – jsou postaveny na pevných základech každodenního soužití a služby na ulici.